Достапни линкови

logo-print

Американскиот секретар за одбрана Панета во посета на Ирак


Леон Панета

Леон Панета

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета изјави дека америкaнските сили во Ирак, спровеле воена операција против шиитски милитанти, речиси по една година откако и формално завршија со воената операција во таа земја. Панета од вчера престојува во официјална посета на Ирак. Секретарот за одбрана соопшти дека американските војници заедно со ирачките безбедносни сили спровеле акција против милитантите. САД ја завршија воената мисија во Ирак, лани во август. Од вкупно 170 илјади војници колку што имаше во 2003-та на почетокот на инвазијата, сега останаа 46 илјади војници.
XS
SM
MD
LG