Достапни линкови

logo-print

Кипарските Грци подготвени за преговори за обединување


Претседателот на Кипар Димитрис Христофиас

Претседателот на Кипар Димитрис Христофиас

Кипарските Грци се подготвени за интензивни преговори за обединување на Кипар и очекуваат дека и кипарските Турци ќе ја следат политиката, за да се постигне договор, изјави денеска претседателот на Кипар Димитрис Христофиас. Тоа е негова прва реакција по трилатералната средба на 7 јули во Женева, на која освен него учествуваа генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун и водачот на кипарските Турци Дервиш Ероглу.
На средбата беше одлучено преговорите да бидат забрзани, за да може до октомври оваа година да се постигне приближување на позициите на разделените заедници по сите клучни проблеми.
XS
SM
MD
LG