Достапни линкови

logo-print

Повеќе од 90 исчезнати по потонувањето на брод во Волга


Волга

Волга

Еден човек загинал а повеќе од 90 луѓе се водат за исчезнати откако патнички брод потона во реката Волга, во Татарстан, околу 750 километри источно од Москва. Веднаш по потонувањето биле спасени 84 луѓе. Се претоставува дека на бродот „Бугарија“ имало повеќе од 180 патници и членови на екипажот . Причината за несреќата не е јасна, се уште трае истрагата. А трае и обидот на спасувачките екипи да пронајдат преживеани. Бродот е изграден во 1955-та во тогашна Чехословачка.
XS
SM
MD
LG