Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов домаќин на регионална лидерска средба


Претседателот Ѓорѓе Иванов на средба со албанскиот претседател Бамир Топи

Претседателот Ѓорѓе Иванов на средба со албанскиот претседател Бамир Топи

Претседателот Ѓорге Иванов утре и задутре ќе биде домаќин на третата регионална лидерска средба што ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат претседателите на Албанија Бамир Топи, на Црна Гора Филип Вујановиќ и на Косово Атифете Јахјага. Лидерите ќе зборуваат за регионалната соработка, европските вредности, визијата за иднината. Во Охрид шефот на македонската држава ќе покрене и предлог доколку се појави ургентна потреба, и по примерот на земјите членки на ЕУ, претседателите од регионот, да се среќаваат почесто, а не само еднаш годишно. Регионалната лидерска средба, останува отворена и за сите други земји од регионот, вклучувајќи ги Грција и Србија, соопштуваат од Кабинетот на Иванов.
XS
SM
MD
LG