Достапни линкови

logo-print

Туркменистан ги критикуваше руските медиуми


Владата на Туркменистан ги критикуваше руските медиуми за известувањето за големата експлозија што ова недела одекна во воен склад во близина на главниот град, Ашгабат. Од Министерство за надворешни работи на Туркменистан велат дека руските извештаи дека има многу жртви и дека се е уништено се неточни. Властите во Туркмениста велат дека експлозијата била предизвикана од огномет,и дека во експлозијата никој не е повреден и нема жртви. Многу медиуми известуваа дека пожарот е предизвикан од моќна експлозивна направа .
XS
SM
MD
LG