Достапни линкови

logo-print

ЕУ го поздрави прогласувањето на независноста на Јужен Судан


Прослава на независноста

Прослава на независноста

Европската унија го поздрави прогласувањето на независноста на Јужен Судан. Во декларацијата усвоена од Советот на ЕУ се посочува дека најновата држава во светот ќе има потреба од поддршка, за да се изгради во сигурна, мирна и напредна земја, способна да одговори на барањата и потребите на својот народ. ЕУ е подготвена да помогне во процесот на стабилизирање на состојбата во Јужен Судан и изрази очекување дека локалните лидери ќе обезбедат плурализам, демократија, владеењето на правото и почитување на основните човекови права и слободи, стои во документот.
XS
SM
MD
LG