Достапни линкови

Јужан Судан ја прославува својата независност


Знамето на Јужен Судан

Знамето на Јужен Судан

Јужен Судан денеска ја прославува својата независност. На прославата учествуваат илјадници луѓе од Јужен Судан и десетици меѓународни преставници. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, е еден од меѓународните преставници кој во придружба на суданскиот претседател Омар ал-Башир ја слават независноста. Новата држава својата независност ја доби на референдум во јануари.
XS
SM
MD
LG