Достапни линкови

logo-print

Канадската војска официјално се повлекува од Авганистан


Канадски војник свири на гајда на почетокот на церемонијата на која канадските сили им ја предаваат контролата на воздухопловната база во Кандахар на американските сили.

Канадски војник свири на гајда на почетокот на церемонијата на која канадските сили им ја предаваат контролата на воздухопловната база во Кандахар на американските сили.

Канада официјално ја заврши својата воена мисија во Авганистан.
Од почетокот на мисјата во 2002–та година до сега загинале 157 канадски војници. Канада се наоѓа на шестото место по бројност на војници во Авганистан зад Соединетите Држави, Велика Британија, Германија, Франција и Италија. Канада ќе повлече 2.850 војници, а 950 остануваат во Кабул да помогнат во обуката на авганистанските безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG