Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун апелира за помирување на поделениот Кипар


Бан Ки Мун

Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун денеска апелираше лидерите на Кипар да ги надминат несогласувањата до октомври за да се прекине конфликтот на островот. Бан Ки Мун се состана со лидерите на кипарските Грци Деметрис Кристофијас и на турската заедница, Дервиш Ероглу во Женева за да поттикне преговори пред Кипар да преземе претседавање со Унијата во средината на 2012 година. Очекувам лидерите до средината на октомври да соопштат дека постигнале согласност за сите важни прашања.
XS
SM
MD
LG