Достапни линкови

logo-print

Белград бара ОН да спроведат истрага за трговијата со органи


Слики на исчезнати луѓе за време на војната во Косово

Слики на исчезнати луѓе за време на војната во Косово

Белград побара ОН да спроведат итна истрага за тврдењата дека косовски бунтовници тргувале со човечки органи за време и по војната во 1999 година. Србија предложи резолуција на годишна конференција на ОБСЕ во Белград, во која бара „сеопфатна и независна“ истрага предводена од ОН за наводната трговија со органи. Во извештајот на Советот на Европа во декември се тврди дека бунтовници од Косово киднапирале претежно Срби и ги носеле во Албанија каде биле убиени, а нивните органи ги продавале на црниот пазар Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Франција предлагаат истрагата да се спроведе преку мисијата ЕУЛЕКС. Србија, Русија и Кина, пак сакаат ОН да ја предводат истрагата.
XS
SM
MD
LG