Достапни линкови

logo-print

Кина демантира дека починал Џијанг Цемин


Портрет на Џијанг Цемин

Портрет на Џијанг Цемин

Кина ги дематира наводите за смртта на поранешниот претседател Џијанг Цемин кој ја водеше земјата од 1989 до 2003 година. Официјалната новинска агенција Хсинхуа соопшти дека не биле вистинити извештаите на една телевизија во Хонг Конг, но и на интернет дека експретседателот Џијанг Цемин починал. Гласините беа поттикнати откако тој не се појавил на прославата на 90 годишнинатата на Комунистичката партија на Кина што се одржа на први овој месец.
XS
SM
MD
LG