Достапни линкови

logo-print

Русија нема да ги произведе планираните ракети


Главниот дизајнер на руските интерконтинентални балистички проектили изјави дека нема да успеат да ги исполнат производствените цели за оваа година. Јуриј Соломонов, кој ги дизајнираше Топол-М и Булава ракетите, изјави дека Министерството за одбрана едвај ги доставило потребните средства.Според него Министерството се однесува неконструктиво и необјективно гледа на државните интереси. Рускиот претседател Дмитриј Медведев наредил министерот за одбрана Анатолиј Сердјуков итно да го разгледа тоа прашање.
XS
SM
MD
LG