Достапни линкови

logo-print

Тадиќ се заложи за подобри односи со БиХ


Тадиќ со членовите на претседателството на БиХ

Тадиќ со членовите на претседателството на БиХ

Српскиот претседател Борис Тадиќ се заложи за подобрување на односите со Босна и Херцеговина, при денешната посета на Сараево. Ова е негова прва официјална посета на БиХ. Тој рече дека неговата земја сака да изгради многу блиски , пријателски односи со Босна во духот на целосна соработка. Србија веќе обезбеди и во иднина ќе ја обезбедува сета потребна помош на судството, и ќе помогне во екстрадицијата на сите луѓе осомничени за воени злосторства. Очекуваме дека за процесите за воени злосторства институциите ќе обезбедaт праведно и фер судење, изјави Тадиќ. Односите меѓу двете земји се затегнаа по војната во БиХ од 1992 до1995 војна, кога Белград ги поддржаа босанските Срби. По војната земјата се подели на две полу-автономни ентитети, Република Српска и муслиманско-хрватската федерација.
XS
SM
MD
LG