Достапни линкови

logo-print

Иванов домаќин на Третата регионална претседателска средба


Претседателот Ѓорѓе Иванов на средба со албанскиот претседател Бамир Топи

Претседателот Ѓорѓе Иванов на средба со албанскиот претседател Бамир Топи

Претседателот Ѓорге Иванов на 11 и 12 јули во Охрид ќе биде домаќин на Третата регионална претседателска средба на која ќе присуствуваат претседателите на Албанија Бамир Топи, на Црна Гора Филип Вујановиќ и на Косово Атифете Јахјага. Од Кабинетот на претседателот соопштуваат дека на средбата меѓу другот ќе се разговара за ЕУ и НАТО интеграциите, за јакнењето на демократските и реформските процеси и зголемена економска соработка . Првата средба во ваков формат беше одржана во Валона, Албанија, во 2009 година, додека втората беше во Призрен, Косово, минатата година.
XS
SM
MD
LG