Достапни линкови

logo-print

Новиот собраниски состав ја одржува втората седница


Претседателот на Собранието Трајко Вељаноси пред почетокот на втората собраниска седница на новиот состав информираше дека оставки на пратеничкото место си поднеле Никола Груевски кој е мандатар на новата влада, и Горан Трајковски од ВМРО-ДПМНЕ. На седницата е донесена одлука Собранието и понатаму да има тројца потпреседатели, кој ќе се бираат на следната седница . Националиот совет да има и заменици. На седницата ќе бидат разгледани и доставените барања за остварување на плата по престанок на функцијата пратеник односно апанажа.
XS
SM
MD
LG