Достапни линкови

logo-print

Ослободен капетанот на американскиот брод за Газа


Грчкито суд го ослободи денеска притворениoт капетан на америкaнскиот брод кој е дел од флотилата за појасот Газа. Капетанот беше уапсен затоа што се обиде да исплови од пристаништето, иако Грција им забрани на бродовите да ја напуштат територијата. Грчкото министерство за надворешни работи се понуди тие наместо активистите да ја достават планираната помош за Газа. Израел воведе блокада на појасот во 2007-та, откако Хамас ја зазеде Газа.
XS
SM
MD
LG