Достапни линкови

logo-print

Осуден новинар од Полска за навреда на Лукашенко


ослободениот новинар

ослободениот новинар

Полскиот новинар Андреј Почзобут кој беше притворен за клевета на белорускиот претседател Александар Ликашенко, денеска е осуден на 3 години условно. Почзобут кој е новинар на водечкиот весник „Газета Виборчза“ во Посла, беше уапсен во април затоа што го навредил претседателот на Белорусија во својот текст. Полска го критикуваше осудувањето, со образложение дека новинарот не сторил ништо лошо.
XS
SM
MD
LG