Достапни линкови

Венизелос: Грција ќе се справи со кризата


Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос изјави дека Грција ќе успее да се справи со кризата, бидејќи тоа е од особено значење не само за неа, туку и за стабилноста на еврозоната и на светската економија. ,,Грција со помош на Европската унија и обновената решителност планира да се врати на пазарите во 2014 година,, најави Венизелос, наведувајќи дека негов приоритет се приватизацијата и реформите на даночниот систем. Тој ги отфрли тврдењата на опозициската Нова Демократија дека Владата ги прикрила вистинските мерки за штедење.
XS
SM
MD
LG