Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ загрижени за состојбата со медиумите во земјата


Дуња Миајтовиќ

Дуња Миајтовиќ

Претставничката на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска изјави дека е загрижена за состојбите со медиумите во земјата. Таа изразува загриженост за трите медиуми во сопственост на Плус продукција кои се соочуваат со затворање за наводно затајување данок, за А1 телевизија, како и за случувањата во Утрински весник Мијатовиќ ги повикува властите да се придржуваат до владеењето на правото во случајот со медиумите од Перо Наков
Мијатовиќ ги потсети надлежните органи дека медиумскиот плурализам е предуслов за демократизација на земјата. Никогаш затворањето на критички медиумите не води до политичка и економска стабилизација, туку допринесува да се изгуби довербата во политичарите, рече таа.
XS
SM
MD
LG