Достапни линкови

logo-print

Повторно одложено судењето на Тимошенко


Тимошенко во судница во Киев

Тимошенко во судница во Киев

Судењето на поранешнната премиерка на Украина Јулија Тимошенко е одложено за два дена откако таа реши да ангажира нов адвокат. Тимошенко, се соочува со затворска казна од 10 години ако биде прогласена за виновна за злоупотреба на власта. На Тимошенко и се суди за злоупотреба на договорот што го потпишаа во 2009 година за купување на природен гас од Русија по високи цени. Тимошенко негира дека имало погрешно работење и на случајот против неа гледа како на политички мотивиран и оркестриран од страна на претседателот Виктор Јанукович.
XS
SM
MD
LG