Достапни линкови

logo-print

Започна судењето против Ратко Младиќ во Хаг


Во Хашкиот Трибунал денеска започна судскиот процес против поранешниот воен командат на босанските срби Ратко Младиќ..
Младиќ се соочува со обвиненија за геноцид за време на босанската војна. И покрај изјавата на неговиот адвокат Милош Шалиќ дека нема да се појавува во судот, сепак е присутен во судницата.. Младиќ беше уапсен во мај по 16 години во бегство.
XS
SM
MD
LG