Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Тајланд ќе поднесе оставка како партиски лидер по изборниот пораз


Јунглукт Шинаватра

Јунглукт Шинаватра

Премиерот на Тајланд Абхисит Веџаџива изјави дека ќе поднесе оставка како лидер на Демократската Партија.
Оставката е разултат на поразот на изборите од опозиционата партија Пуеа предводена од 44 годишната Јунглукт Шинаватра, која објави коалиција од 5 партии кои ќе формираат влада.
Биснисменката Јинглук до пред два месеца не се ни занимаваше со политика. Таа е сестра на екс премиерот Тхаксин Шинаватра
XS
SM
MD
LG