Достапни линкови

logo-print

Започнува судењето на Ратко Младиќ во Хаг


Ратко Младиќ

Ратко Младиќ

Судењето на поранешниот воен командат Ратко Младиќ ќе започне денеска во Хаг. Младиќ се соочува со обвиненија за геноцид за време на босанската војна. Неговиот адвокат Милош Шалиќ изјави дека Младиќ одлучил да не се појавува во судот, туку него да го преставуваат адвокати. Младиќ беше уапсен во мај по 16 години во бегство.
XS
SM
MD
LG