Достапни линкови

logo-print

Протести во Мароко против уставните промени


Анти-владините протести во Мароко за спроведување на реформи на 19 јуни

Анти-владините протести во Мароко за спроведување на реформи на 19 јуни

Илјадници луѓее протестираа низ улиците на Мароко, против промените на Уставот. Мароканскиот крал Мухамед некои од неговите овластувања ги предаде на властите. Според владата реформите биле поддржани од околу 98 насто од граѓаните на референдумот на 1 јули. Според демонстрантите промените не одат доволно далеку и дека резултатите од референдумот не биле точни.
XS
SM
MD
LG