Достапни линкови

logo-print

Швајцарија им ги замрзна сметките на сиријските власти


Од Владата во Швајцарија соопштуваат дека замрзнале сметки на високи сиријски преставници. На замрзнатите сметки имало околу 22 милиони евра. Портпаролката на секретаријатот за економски прашања потврдила дека замрзнувањето на сметките е санкција која земјата ја воведува кон претседателот на Сирија Башар ал Асад и на уште 22 високи преставници на сиријскиот режим. Претходно Швајцарија ги замрзна и сметките на либискиот лидер Гадафи и на неговите соработници, на египетскиот претседател Хосни Мубарак и на неговите блиски луѓе, како и на тунискиот претседател Бен Али.
XS
SM
MD
LG