Достапни линкови

logo-print

Младиќ одлучил да го бојкотира Хашкиот Трубнал


Ратко Младиќ

Ратко Младиќ

Поранешниот воен командант Ратко Младиќ има намера да го бојкотира Хашкиот Трубунал , каде утре се очекува да се појави и да се изјасни за обвиненијата за геноцид за време на босанската војна, соопшти неговиот адвокат Милош Шалиќ. Тој изјави дека Младиќ одлучил да не се појавува во судот, туку него да го преставуваат адвокати. Младиќ беше уапсен во мај по 16 години во бегство. Тој ги отфрла обвинувањата за геноцид и злосторства против човештвото.
XS
SM
MD
LG