Достапни линкови

logo-print

Чешка го презеде претседавањето со Вишеградската четворка


Чешка го презеде од Словачка претседавањето со Вишеградската група. Во наредната година нејзини приоритети ќе бидат координација на позициите во однос на нацрт буџетот на ЕУ, енергетската безбедност, нуклеарната енергија и европската интеграција на Западен Балкан. Вишеградската четворка, која ја сочинуваат Чешка, Словачка, Унгарија и Полска, беше создадена пред стапувањето на овие земји во ЕУ. Сега Групата настојува своите ставови да ги усогласи на европско ниво.
XS
SM
MD
LG