Достапни линкови

logo-print

Израел негира вмешаност во саботажата на бродови за Газа


Израeл негираше дека оштетиле два брода од флотилата која имa намера дa ја пробие блокадата на појасот Газа. Активистите од хуманитарните групи го обвинија Израел дека е вмешан во уништувањето на два брода, укотвени едниот во Турцја, едниот во Грција. Но од министерството за надворешни работи на Израел велат дека таквите обвинувања се безмислени и тажни обиди за теорија на заговор .Израел во 2007-та воведе поморска блокада на палестинската териорија , за да спречи испорака на оружје на радикалната група Хамас која управува со Газа. Минатата година при обидот да се пробие блокадата, 9 луѓе загинаа, кога израелските сили нападнаа еден од бродовите.
XS
SM
MD
LG