Достапни линкови

logo-print

Албанија лобира за независноста на Косово


Претседателот на албанскиот парламент Жозефина Топали денеска во Киев ги повика земјите членки на Организацијата за црноморска економска соработка да го признаат Косово. Албанската претставничка на состанокот на Генералното собрание на организацијата, преземајќи ја улогата на претседавач, изјави дека Албанија ќе продолжи да ја поддржува независноста на Косово. Шефот на српската делегација Александар Влаховиќ изјави дека претставниците на Србија веднаш реагирале. Тој постапка на Топали ја оценил како „депласирана и недипломатска“. Изјавата на Топали следеше само два дена откако албанскиот претседател Бамир Топи на самитот на земјите членки на Процесот за соработка на ЈИЕ во Црна Гора ги повика државите да ја признаат независноста на Косово.
XS
SM
MD
LG