Достапни линкови

logo-print

Асад разрешува градоначалници за да ги задуши протестите


Протести во Хама

Протести во Хама

Сирискиот претседател Башар Асад го разреши градоначалникот на еден од клучните градови во обид да ги смири протестите против неговото владеење. Асад го разрешил градоначалникот на Хама , каде вчера на улиците излегоа 200 илјади луѓе, на еден од најмасовните протести. Според активистите за човекови права најмалку 11 луѓе биле убиени во различни судири за време на протестите. Демонстрантите бараат крај на 40-годишното владеење на династијата Асад.
XS
SM
MD
LG