Достапни линкови

logo-print

Русија повторно ја снабдува Белорусија со струја


Русија денеска го продолжува снабдувањето со струја на Белорусија, откако руската државна компанија за електрична енергија ја добила задоцнетата исплата од страна на Белорусија. Портпаролката на претседателот Дмитриј Медведев соопшти дека од Минск ги исполниле сите финансиски обврски, по што претседателот наредил да се продолжи снабдувањето со струја. Русија пред една недела го запре снабдувањето затоа што Белорусија доцнеше со плаќање на сметките.
XS
SM
MD
LG