Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ побара од Лукашенко да ја запре репресијата врз новинарите


Дуња Мијатовиќ

Дуња Мијатовиќ

Преставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите побара од Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко да ја запре репресијата врз медиумите по спорните претседателски избори на 19 Декември.
Дуња Мијатовиќ побара да запрат сите тортури во затворите и малтретирања против новинарите.
Таа ја осуди и полициската акција против новинарите на 12 јуни во која 12 новинари беа затворени или нападнати.
XS
SM
MD
LG