Достапни линкови

logo-print

Протест на Косово за нова џамија


Приштина

Приштина

Муслимани на Косово се собраа денеска по петочната молитва со барање да добијат локација за изградба на нова џамија. Муслиманите се жалат дека немаат доволно простор за зголемениот врој верници. Барањата се зголемија откако зграда на една гимназија беше урната за да се направи место за католичка црква во центарот на Приштина. Повеќето од џамиите на Косово се уште од времето на Отоманската империја.
XS
SM
MD
LG