Достапни линкови

logo-print

Во Атина конференција на Социјалистичката интернационала


 Јоргос Папандреу

Јоргос Папандреу

Во Атина денеска почнува дводневно заседание на Советот на Социјалистичката интернационала со учество на околу 300 претставници од целиот свет. Меѓу учесниците на форумот се претседателот на Србија Борис Тадиќ, на Ирак Џалал Талабани, претседателот на Партијата на европските социјалисти Пол Расмусен и лидерот на „Праведна Русија,, Сергеј Миронов. Главни теми на форумот се поддршката за стремежот на прогресивниот арапски свет за слобода и рамноправност и иднината на нуклеарната енергија. На средбата ќе говори претседателот на Социјалистичката интернационала, лидерот на владејачкиот ПАСОК, премиерот Јоргос Папандреу.
XS
SM
MD
LG