Достапни линкови

logo-print

Строс Кан повторно на суд


Поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс Кан денеска од судот во Њујорк ќе бара промена на условите од кауцијата за притвор по обвинувањето дека на 14 мај сексуално нападнал една собарка во хотелот Софител во Њујорк. 62 годишниот Строс Кан ги отфрли обвинувањата, а на 19 мај поднесе оставка. Весникот Њујорк Тајмс пишува дека обвинителите размислувале да се откажат од обвинувањата против Строс Кан, бидејќи се сомневале во кредибилитетот на собарката. Тоа, според посматрачите, може да го отвори патот за негово кандидирање на претседателските избори во Франција во мај идната година. Тој е во домашен притвор со кауција од милион долари во готово и 5 милиони долари во акции.
XS
SM
MD
LG