Достапни линкови

logo-print

ОН го поздравиja ирачкото преземање на Фондот за развој


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска го поздрави преземањето на ирачката влада на Фондот за развој, основан по соборувањето на режимот на Садам Хусеин во 2003 година. Станува збор за фонд вреден неколку милијарди долари кој обезбедува парите од продажба на нафтата да се враќаат во економијата на Ирак. Советот за безбедност во декември лани усвои резолуција со која на 30 јуни годинава завршува надѕорот на Обединетите нации врз овој Фонд.
XS
SM
MD
LG