Достапни линкови

Германија до 2022-та ќе ги затвори нуклеарните централи


Од денешното гласање во Парламентот

Од денешното гласање во Парламентот

Германскиот парламент денеска изгласа да се укине целата нуклеарна индустрија во целата земја до 2022 година. Две опозициски партии ја поддржаа централно-десничарската коалиција на канцеларката Ангела Меркел во гласањето. За укинување на нуклеарната индустрија гласале 513 пратеници, против биле 79 и осум воздржани. До 2022-та, треба да се затворат сите 17 нуклеарни централи.
XS
SM
MD
LG