Достапни линкови

logo-print

Штрајк на британските работници поради пензиски реформи


Илјадници работници во јавниот сектор во Велика Британија стапија во 24-часовен штрајк денеска поради најавените измени во пензискиот систем. Според предложените реформи , работницте ќе мора да работат подолго и ќе мораа да плаќаат повисоки придонеси за пензии. Владата вели дека реформите се потребни за да се редуцира буџетскиот дефицит кој изнесува повеќе од 10 проценти. Поради штрајкот, многу владини институции, училишта се затворени. Работниците за попладнево планираат протестен марш низ улиците на Лондон.
XS
SM
MD
LG