Достапни линкови

logo-print

Истрага за насилствата во центарот на Атина


Атина

Атина

Грчката Влада нареди истрага за вчерашните насилствата во центарот на Атина за време на демонстрациите против прифаќањето на економските мерки.
Во вчерашните протести беа повредени над 100 луѓе. Грчките пратеници попладнето го прифатија среднорочниот економски план за периодот 2012-2015 година.
Грчкиот министер за заштита на граѓаните Христос Папуцис наредил началникот на полицијата да изврши истрага за видео снимки објавени на телевизијата Алтер во кои полицајци соработуваат со маскирани мажи кои се од редовите на демонстрантите за да растераат други демонстранти.
XS
SM
MD
LG