Достапни линкови

logo-print

ОН побараа соработка за апсење на Горан Хаџиќ


Горан Хаџиќ

Горан Хаџиќ

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција во која бара подобра соработка меѓу државите за апсење на Горан Хаџиќ - последниот обвинет за воени злосторства од Хашкиот трибунал.
Горан Хаџиќ е поранешен претседател на самопрогласената на територијата на хрватска Република Српска Краина.
По апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ на 26 мај во Србија, Хаџиќ остана последниот по кого трага Хашкиот трибунал.
XS
SM
MD
LG