Достапни линкови

logo-print

Штрајк во јавниот сектор во Велика Британија


Британскиот премиер Дејвид Камерон.

Британскиот премиер Дејвид Камерон.

Денеска во Велика Британија работниците во јавниот сектор стапија во 24 часовен штрајк поради планираните пензиски реформи. Со реформите се предвидува, подолг работен стаж и поголеми придонеси за панзиите.
За владата, тоа е потребно за да се намали дефицитот.
XS
SM
MD
LG