Достапни линкови

logo-print

Русија од петок пак ќе ја снабдува Белорусија со струја


Русија ќе го обнови снабдувањето со струја на Белорусија, до крајот на петок, откако ќе ја добие задоцнетата исплата од Минск. Од државната компанија за производство на електрична енергија потврдија дека во рок од два дена испораката ќе продолжи. Нивниот коментар доаѓа откако од белоруското министерство за енергија изјави дека од државната компанија ја платиле и втората рата од долгот кон руската компанија. Русија го запре снабдувањето со струја на Белорусија ,поради неплатени сметки.
XS
SM
MD
LG