Достапни линкови

logo-print

Молдавија спречила продажба на ураниум наменет за Африка


Властите во Молдавија соопштија дека уапсиле 6 луѓе, осомничени дека сакале да продадат ураниум на афиканските земји. Обвинителите велат дека неколку килограми на ураниум 235 биле пронајдени во контењер во станот на еден од уапсените. Ураниум 235 може да се искористи за изработка на нуклеарно оружје, но се уште не е јасно до кој степен е збогатен пронајдениот ураниум. Од притворените 4-ца се државјани на Молдавија, а двајца се од Трендњестар, отцепената Република од Молдавија.
XS
SM
MD
LG