Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција бара Русија да го притисне Асад


Од средбата во Москва

Од средбата во Москва

Сириската опозиција ја повика Русија да го искористи своето дипломатско влијание и да го убеди претседателот Башар ал-Асад да се откаже од употребата на сила против цивилите. Делагација на сириската опозиција е во посета на Москава, на разговари со специјалниот претставник на Кремљ во Африка Михаил Маргелов. По разговорите, Маргелов изјавил дека Русија е сериозно загрижена од она што се случува во Сирија. Москва сака да стаант реланост реформи што ги објави Сириската влада, изјавил Маргелов. Русија го блокираше обидот Обединетите нации да го осудат режимот на Асад за начинот на кој се справува со демонстраните.
XS
SM
MD
LG