Достапни линкови

logo-print

Судот во Хаг бара луѓето блиски до Гадафи да го уапсат


Меѓународниот суд за правда во Хаг денеска ги повика луѓето блиски до либискиот лидер Моамер Гадафи да се свртат против него и да го уапсат.
Меѓународниот суд вчера издаде потерница за апсење на Гадафи, неговиот син,и шефот на разузнавачката служба, поради извршени злосторства против човештвото. Но според мандатот на судот даден од ОН, немаат конкретен мандат за апсење.
XS
SM
MD
LG