Достапни линкови

logo-print

Никола Груевски го доби мандатот за нова влада


Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за мандатар на новата влада. Груевски сега има 20 дена да го достави составот и програмата за работа на владата. Откако ќе бидат доставени, најдоцна за 15 дена Собранието треба да одржи седница за избор на владата. Владата се избира со мнозинство гласови.
XS
SM
MD
LG