Достапни линкови

logo-print

Иран не прифаќа известувач за човекови права на ОН


Иранското министертво за надворешни работи денеска соопшти дека Техеран нема да прифати посета од ново-избраниот известувач на Обединетите Нации за човековите права во Иран. Техеран оцени дека испраќањето известувач била политичка акција, инспирирана од Соединетите Држави. Обединетите Нации одредија известувачи за човекови права, меѓу другите, и за Северна Кореја, Мјанмар и Сомалија.
XS
SM
MD
LG