Достапни линкови

logo-print

Грузија бара да ја нарекуваат Џорџија


Грузиските власти апелираат до земјите кои се уште ја нарекуваат земјата со нејзиното советско име Грузија, отсега официјално да и се обраќаат со Џорџија. Поранешните советски републики, Русија и многу други земји, ја нарекуваат Грузија. Властите тоа ги потсетувало на минатот , кое се обидуваат да го искоренат. Од Министерството за надворешни работи соопштува дека Јужна Кореја веќе прифатила да не им се обраќа веќе со Грузија. Грузијците сопствената држава ја нарекуваат Сакартвело име кое потекнува од основачот на земјата Картлос.
XS
SM
MD
LG