Достапни линкови

logo-print

Иванов утре ќе му го врачи на Груевски мандатот за формирање влада


Претседателот Ѓорге Иванов утре ќе му го врачи мандатот за состав на Владата на на Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партија која на предвремените парламентарни избори освои најмногу пратенички места. По добивањето на мадатот Груевски има 20 дена до Собранието да достави состав и програма на новата влада. Собранието ја избира владата со мнозинство гласови. Вицепремиерот за Рамковен договор, Абдулаќим Адеми денеска изјави дека е договорена заедничка владина платформа меѓу ДУИ и ВМРО–ДПМНЕ
XS
SM
MD
LG