Достапни линкови

logo-print

Русија може ќе го зголеми военото присуство во Киргистан


Од министерството за надворешни работи на Киргистан соопштуваат дека се разговара со Русија да се прошири нејзиното военото присуство во земјата, со поставување на обучен центар на југот на земјата. Договорот предвидува сите руски воени база низ земјата, да бидат споени во една. Русија сега има една база во Киригистан, во близина на главниот град Бишкек и во уште неколку други градови. И Соединетите држави имаат база во Киригистан, со што Киригистан е единствената земја, во која истовремено двете сили имат свои бази.
XS
SM
MD
LG